• 2

  • 3

  • 4

Copyright 2024 - Custom text here

GRILUJTE OPATRNĚ

Grilování u nás zažívá boom a snad v každé rodině se najde alespoň malý rošt k opékání všech možných pochutin. Ale pozor, aby chvíle grilování byly skutečně jen příjemné, dbejte pokynů výrobce grilu a dodržujte určitá pravidla. I od malého grilu může dojít k velkým zraněním nebo požárům.

 

Na začátku dobře rozmyslete, kam gril umístíte. Když už v něm zatopíte, je pak pozdě. I v rukavicích je velký problém hořící a rozpálený gril přestavět.

 

„Jakýkoliv takový pokus může skončit vážnými popáleninami a v případě převrácení grilu pak i vzniku požáru. Z těchto důvodů je vhodné mít u grilu v pohotovosti pár rukavic, rozprašovač s vodou, PET láhev s vodou, popř. hasicí sprej,“ radí vrchní komisař oddělení prevence kpt. Mgr. Jan Mandl, DiS.

 

Pokud nemáte to štěstí grilovat na své zahradě a musíte se spokojit pouze s balkónem, vyberte k tomu účelu vhodný typ grilu, od kterého nepůjde kouř do okolních bytů.

 

gril

 

K topení používejte takový typ paliva, který doporučuje výrobce v návodu použití. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla a oheň hlídejte, aby se nevymkl kontrole.

 

gril

 

„Gril tedy nepřetápějte a nikdy na zapalování nepoužívejte hořlavé kapaliny I. třídy jako benzín, ředidlo a podobně. Zvláště v suchém počasí pak pamatujte na možný odlet jisker mimo topeniště, a tím i možný vznik požáru,“ doplňuje Jan Mandl.

 

gril

 

U grilování také pozor na konzumaci alkoholu. Nikdy to nepřežeňte a dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu okolo grilu. Stačí málo a může dojít ke vznícení šatů, ožehnutí vlasů, řas a popálení.

 

gril

 

Při posezení u grilování hlídejte také děti. Ty nesmějí být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby. Včas děti upozorněte, že i když jste už dopekli a nejsou vidět plameny, gril je stále horký a při dětských hrách může dojít k ošklivým popáleninám.por. Mgr. Zdenka Štrauchová

tisková mluvčí HZS Libereckého kraje

 

 

 

SDH Města Proseč

tel.: 469 321 116

www.sdh-prosec.cz

správce webu: Pavlína Soudková

tel.: 606 134 339

e-mail: vodickovapavlina@seznam.cz

logo mesto prosec     logo prosec