Historie
Město Proseč bylo v minulosti postiženo několikrát většími požáry. Podle pověsti první velký požár vznikl, když Moravané zapálili Proseč při pronásledování rytíře Toulovce, kterého prosečští občané ukrývali.
Druhý velký požár vznikl v sobotu 19. září 1868 u Jircháře Hynka a v několika hodinách lehlo popelem 47 obytných stavení a 16 stodol. Protože vál silný vítr, oheň se přenesl až do Podměstí, kde vyhořelo 7 stavení. Šíření ohně zavinil nedostatek vody a špatná organizace s nedostatečnými hasebními prostředky. Primitivní dřevěná stříkačka, do které se musela voda nalévat, nemohla zabránit šíření ohně.
Proto po příkladu okolních obcí byl v roce 1881 založen „Spolek hasičský v Proseči“. A hned v témže roce se sbor zúčastnil prvního zásahu při požáru u Kopperlů v Záboří. Velikou posilou se stalo zakoupení stříkačky v r. 1882 od fi. Smejkal v Čechách pod Kosířem. Byla ruční a dvouproudová. Poprvé byla použita v r. 1883 při požáru v Proseči, kde vyhořely 4 domky. Hasičskou zbrojnici získal sbor až v r. 1911. Byla umístěna v přízemí nově postavené radnice na náměstí.
Převzato z publikace: Almanach ke 100. výročí založení požárního sboru Proseč u Skutče
Zakladatelé:
- Starosta – Ferdinand Zezulák
- Velitel – Josef Havlík
- Jednatel – Bohdan Kadlec
- Pokladník – Josef Škroch
- Hospodář – Antonín Vávra
- Trubač – Antonín Křiklava
Zakládající členové:
Antonín Svoboda, Václav Vávra, Josef Vávra, František Vávra, Jan Petrus, Václav Čupr, Antonín Krejčí, František Musil, Josef Košňar, František Jeništa, Alois Herynek, František Havlík, Antonín Menc, Josef Chalupník, Josef Kučera, Antonín Samek, Josef Soukal, František Stoklasa, Josef Rejman, Bedřich Svoboda